Login by: Register Login
 

首页             商城介绍         茶品展示        茶叶学堂         安溪铁观音        金骏眉         正山小种       大红袍       礼品茶      在线订购       联系我们

铁观音纯雅礼和

铁观音66.png

乌龙茶色香韵味
News Detail

铁观音多少钱一斤

  1
Issuing time:2021-10-25 12:24

安溪铁观音茶叶,一斤多少钱比较合理?首先我们要了解铁观音价格是那些组成的!


一斤铁观音的价格通常包括了,种植成本,采摘加工成本,运输和包装成本,管理营销成本。所以一斤铁观音茶叶的价格,不单单只有茶叶,还有其他方方面面!



1,种植成本。


铁观音一年有2次新茶采摘,分别是5月春茶,和10月秋茶,剩下的10个月都是茶园的涵养区,需要茶农辛勤的管理,也免不了要施肥灌水,而且大部分的铁观音茶树,茶园多是种植在几百米的高山地,所以平时的种植成本就很高。


如果是刚开垦的新茶园,茶树要生长3年才能采摘,3年说长不长,说短不短,但是这3年时间,每个月,每个星期,都要从家里到山地,来回奔波,劳动程度高,劳动量也高,是一般人难以坚持的。



2,加工成本。


采摘加工成本是铁观音价格重要一部分,每年春茶和秋茶采摘,天还没亮,茶农就要开始准备采茶工具,一整天都要在茶山采茶,遇到山路崎岖,都要走路爬上去,因此采茶成本就很高,一般情况下,请一个茶农采摘一天茶叶,要100到200元,还要包吃等。



采摘完成的茶叶,还要请茶师傅加工,有机器加工,和手工加工,手工加工成本也高,正常情况下,请一个茶师傅,手工加工铁观音,一天也要500元起步!


所以手工铁观音的市场价,贵很多,大部分是贵在手工加工成本上!



3,运输和包装成本。


现在大部分的茶叶是包邮的,邮费钱也是包涵在茶叶价格里的。


当然了,茶叶的包装也是影响价格的一个因素。


像中秋送礼,过年送礼,一个好的茶叶礼盒,就要卖到几十,到几百,这样算下来,茶叶的包装成本,要占到茶叶价格的10%以上。


包装在茶叶的外观上是可以直接分辨出来的,高档包装好的茶叶,看起来更有档次,普通包装的茶叶,看起来就很廉价!



4,管理营销成本。


现在卖茶,无非就是两种,网上卖,实体店卖!


网上开店,也要很多推广费,广告费,也要租场地,请员工等,乱七八糟费用加起来,一点也不比实体店低。


实体茶店,房租贵,而且还有水电费,税费等,因此,实体店茶叶,一般比网店贵一些,但实体比较有服务,可以现场品茶,贵一些,还是可以理解的。





总体算下来,一斤铁观音,从茶园种植,经过采茶,加工,打包,运输,送到消费者手中,平均一斤铁观音价格在300左右才是合理,也有适当的利润。

How much is a pound of Tieguanyin tea? First of all, we have to understand what the price of Tieguanyin is!


The price of a pound of Tieguanyin usually includes planting costs, picking and processing costs, transportation and packaging costs, and management and marketing costs. Therefore, the price of a pound of tea is not only tea, but also other aspects!





1. Planting costs.


Tieguanyin has two new tea pickings a year. They are spring tea in May and autumn tea in October. The remaining 10 months are the conservation areas of tea gardens, which require diligent management by tea farmers, and inevitably require fertilization and irrigation. Part of Tieguanyin tea trees, tea gardens are mostly planted in high mountains several hundred meters, so the usual planting costs are very high.


If it’s a new tea plantation that has just been reclaimed, the tea trees need to grow for 3 years before they can be picked. 3 years is not long or short, but for these 3 years, every month, every week, you have to go back and forth from home to the mountains. Running around requires a high degree of labor and a high amount of labor, which is difficult for ordinary people to persist.





2. Processing cost.


The cost of picking and processing is an important part of the price of Tieguanyin. Every spring tea and autumn tea are picked every year. Before dawn, tea farmers must start to prepare tea picking tools. They must pick tea at Chashan all day, and they have to walk when encountering rugged mountain roads. Climbing up, so the cost of picking tea is very high. Under normal circumstances, it costs 100 to 200 yuan to ask a tea farmer to pick tea a day, including food and so on.





After picking the tea, you need to ask a tea master to process it. There are machine processing and manual processing. The cost of manual processing is also high. Under normal circumstances, if you hire a tea master to manually process Tieguanyin, it costs 500 yuan a day!


Therefore, the market price of handmade Tieguanyin is much more expensive, most of which are expensive for manual processing!





3. Transportation and packaging costs.


Now most of the tea is free shipping, and the postage money is also included in the tea price.


Of course, the packaging of tea is also a factor that affects the price.


Like Mid-Autumn Festival gifts and New Year gifts, a good tea gift box can be sold for dozens to hundreds. In this way, the packaging cost of tea should account for more than 10% of the price of tea.


The packaging can be directly distinguished from the appearance of the tea. The high-end packaging of tea looks more high-grade, while the ordinary packaging of tea looks very cheap!





4. Manage marketing costs.


There are no more than two kinds of tea now, online and physical stores!


Opening a shop online requires a lot of promotion fees, advertising fees, renting venues, and hiring employees, etc. The messy costs add up and are no lower than physical stores.


Brick-and-mortar tea shops have expensive rent, water and electricity, taxes, etc. Therefore, brick-and-mortar tea is generally more expensive than online stores, but the physical tea shop has more services. You can taste tea on site, which is more expensive, which is understandable.





In general, a catty of Tieguanyin is grown from tea gardens, tea-picked, processed, packaged, transported, and delivered to consumers. The average price of a catty of about 300 is reasonable, and there is a reasonable profit.


在线客服
 
 
 
 

ABUIABACGAAg9YKH5QUovczabDCAATi4Aw.jpg


扫描微信订购
 
 

微笑388.jpg

扫一扫微信咨询